Çarşamba , 18 Ekim 2017
Anasayfa » Mobilya ve Trendler » En Güzel Yatak Odası Trendleri ve Fikirleri » Yatak Odası Yerleşimi Hakkında Tavsiyeler

Yatak Odası Yerleşimi Hakkında Tavsiyeler

Evlerin en önemli kısımları, kişinin uyuyup uyandığı odalardır. Yatak odaları, insanları bir sonraki gün için hazırlayan ve dinlenerek yenilenmelerini sağlayan kısımlardır. Her açıdan sağlığa uygun oda şartları olmalı ve kullanılan mobilyaları da yine ergonomik kullanıma uygun seçilmiş olmalıdır. Her odaya ait mobilyaların doğru yerleştirmesi, odanın daha geniş, kullanıma elverişli hale gelmesini sağlamaktadır. Aynı şartların yatak odaları için de geçerli olduğunu bilmekteyiz. Yatak odası modellerinin başlıca parçalarının odanın şekline uygun ve en doğru yerlere yerleştirilmesi gerekmektedir.

tasarım-ve-modern-mobilya-modelleri (15) tasarım-ve-modern-mobilya-modelleri (12) tasarım-ve-modern-mobilya-modelleri (5)

Öncelikle yatak odalarının en önemli parçası olan yataklarınızın iç mekân tasarımına en doğru şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir. Sonuç olarak bu odada diğer tüm mobilya parçaları, yatağın etrafında yer almaktadır. Yataklar, yatak odaları için merkez konumundadır. Bu sebeple yatak, kapıdan girildiğinde görülecek bir konumda olmalıdır. Böylelikle tam merkeze yerleştirilmiş olduğu anlaşılabilir. Komidinler, klasik yerleştirme planlarındaki yerlerini almalılardır. Yani yatağın sağ ve sol tarafına yerleştirilmelidir. İhtiyaç durumunda komidinlerin kişilere yakın yerlerde olması önemlidir.

tasarım-ve-modern-mobilya-modelleri (14) mdf-mobilya-modelleri (9) mdf-mobilya-modelleri (6)

              Yatak odalarında kadınların vazgeçilmez parçalarından olan makyaj masaları yatağın karşı tarafında olmalıdır. Bu bölüme isteğe bağlı olarak televizyon dolabı da yerleştirilebilir. Fakat uzmanların yatak odalarında televizyon olmaması gerektiği tavsiyesine kulak vermekte fayda var. Diğer önemli parça olan kıyafet dolapları ise adeta odayı kıyafet odası havasında göstermektedir. Çok göze çarpan bir konumda olmaması önemlidir. Buna ise odanızın tam olarak güneş aldığı bir saatte güneşin en az vurduğu bir alana yerleştirmeniz göze çarpmasını engelleyecektir. En fazla yer kaplayan mobilya parçası olan kıyafet dolaplarının göze en az çarpacak yeri bu şekilde belirleyebilirsiniz.

2015-2016-avangarde-mobilya-takımları (14) 2015-2016-avangarde-mobilya-takımları (16) 2015-2016-avangarde-mobilya-takımları (36) 2015-2016-avangarde-mobilya-takımları (23)

Temel olan bu parçalara ek olarak, sandık puflar, askılar, şifonyerler veya dinlenme koltukları da olabilir. Bu parçalarında yine odayı boğmayacak ve alanı daraltmayacak şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir. Mobilyaların yatak odalarını daha geniş göstermenin yollarına uygun olarak yerleştirilmesi gerekir. Geniş göstermenin küçük sırları vardır. Bunların başında kıyafet dolaplarının kapaklarında boy aynalarının olmasıdır. Kullanılması gereken renkler kesinlikle sıcak ve açık renklerdir. Aydınlık yerlerin olduğundan daha geniş göründüğü de bilinmektedir. Aynı şekilde duvar boyalarının da açık tonlarda olması yatak odanızı hem ferah gösterecek hem de daha geniş durmasını sağlayacaktır. Mobilyalardaki renklerin odanın yapısına olan katkılarını söylemek mümkündür. Kıyafet dolaplarında ihtiyaçtan fazla derinlik, daha fazla yer kaplamasını sağlayarak odayı daraltacaktır. Önerilen boyutlar 60 cm arasıdır. Daha ferah bir odada uyanmak sizi daha mutlu edecektir.

2015-2016-avangarde-mobilya-takımları (9) 2015-2016-avangarde-mobilya-takımları (12) 2015-2016-avangarde-mobilya-takımları (7) sunta-lam-mobilya (4) country-mobiya-takımları-ve-modelleri (7)

Bir önceki yazımız olan Yatak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? başlıklı makalemizde ortopedik yatak, visco yatak ve yatak modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Loading...

Yazar: Editör

İlginizi Çekebilir

YATAK ODASI DEKORASYON FİKİRLERİ

Yaşam alanlarımızın en özel yeri ve haftasonların da hiç çıkmak istemeyip, huzur bulduğumuz yatak odası …

1 Yorum

  1. Ayna tasarımları harika, çok güzel tasarımlar, çok lüks gözüküyorlar hoşuma gitti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir