Çarşamba , 18 Ekim 2017
Anasayfa » Mobilya Hakkında » Temizlik ve Hijyen » Koltuk Nasıl Temizlenir ?
koltuk-nasıl-temizlenir

Koltuk Nasıl Temizlenir ?

KOLTUK NASIL TEMİZLENİR ?

Sağlıklı bir hayat sürebilmek için sağlıklı ortamlarda yaşamak gerekmektedir. Bu sebeple de evlerin temiz ve hijyenik olması gerekmektedir. Bunun için düzenli aralıklarla ev temizliği yapılmalı ve ev temizliğine özen gösterilmelidir.

Ev temizliği genel anlamda 2 türlü yapılmaktadır. Kısaca evin düzenlenip tozların alınmasıyla yapılan temizliğe günlük temizlik adını verebiliriz. Bütün evin, eşyaların, perdelerin, halıların vs derinlemesine temizlendiği ya da bahar temizliği diyebileceğimiz temizlik derin, detaylı temizliktir.

Salonu ya da oturma odasını temizleme sırasında koltukların da temizliği son derece önemlidir. Önemsiz gibi görünse de koltuk kumaşının kirliliği genellikle fark edilememektedir.

Peki koltuk temizliği nasıl yapılmalıdır? İlk olarak günlük yaptığımız temizlikte halıların ve yerlerin süpürge yardımıyla tozu alınırken koltukların da süpürgenin küçük ucuyla tozunu almamız gerekmektedir. Bu düzeni en azından haftada bir yapmamız gerekmektedir.

Koltukları silme işlemi de koltuk temizliğinde önemli bir noktadır. Koltukların kumaşına göre (örneğin; deri, kadife koltuklar gibi ) özel tasarlanmış temizlik ürünleriyle koltuklar temizlenebilir. Koltukları temizlemede yapılan bir hata beyaz olan koltuklarda çamaşır suyu kullanmaktır. Çamaşır suyu koltukların rengini ağartabilir. Bu yüzden rengini bozabilecek maddeler barındıran maddeler olmamasına dikkat etmeliyiz. İlk olarak temiz ve sıcak su hazırlamamız faydalı olacaktır. Silme işlemini temiz bir bez yardımıyla ya da özel koltuk temizleyici mikrofiber bezler yardımıyla yapmalıyız. Koltukları silerken koltuk ayaklarını da silmeyi unutmamalıyız. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra camları açarak koltukların bulunduğu odayı bir süre havalandırmalıyız. Bu sayede koltuklarımızın daha çabuk kurumasını sağlayabiliriz.

Koltuk minderlerimiz ve krilent kılıflarımız eğer fermuarlı ya da çıkarılabilir özellikteyse ve koltuklarda çamaşır makinesinde yıkanabilme özelliği var ise koltuk kılıflarını çıkartarak belli aralıklarda ( örneğin iki haftada bir ya da kirlendikçe) yıkamamız hem daha temiz yıkanmalarını sağlar. Hem de iş yükümüzü azaltmamız için bizlere büyük yardım sağlar.

Ayrıca bir diğer yol da koltuklarımızı komple yıkatmaya vermek olabilir. Halı yıkamacılar gibi koltuk yıkamak için evimize gelen ekip bir koltuk yıkama makinesi sayesinde koltuklarımızı derinlemesine temizleyeceklerdir. Bu uygulamayı da belli zaman aralıklarında tekrarlamak mümkündür.

 

koltuk temizleme spreyi

Koltuklarınızı tükenmez kalem, çay, kahve ve ağır yağ lekelerinden INTER CLEANER ile temizlemek artık çok kolay. Yapısında quarterner amonyum bileşiği barındıran bu Koltuk Temizlik Seti ile yapmanız gereken tek şey, lekeyi INTER CLEANER ile buluşturmak ve sinirli dokunuşlar yapmak.

InterCleaner – Koltuk Temizlik Seti SATIN AL

Yazar: Suat Bayram

İç Mimar

İlginizi Çekebilir

5 Aşamada Kadife Kumaş Nasıl Temizlenir?

Kadife kumaş nasıl temizlenir? Kadife kumaş temizliği için her eve lazım püf noktası bilgileri bu …

8 Yorum Yapıldı

  1. Koltuk temizlemek söyleyişi kolay fakat yapımı zor iş 🙂

  2. Katılıyorum, temizlik oldukça önemli, faydalı bir anlatım.

  3. Her işin bir erbabı olduğu gibi, bilmediğimiz bir işide ustasından öğrenmek lazım, verdiğiniz bu değerli bilgileri kullanabiliriz.Teşekkür ederim.

  4. Ev hanımlarının en çok müzdarip olduğu konulardan birisidir. Makineyle veya yıkatmaya vermek mantıklı olabilir.

  5. Bu bilgiler gerçekten çok işime yarayacak. Genel temizlik yapıldığı zaman koltuklar hep aynı ve yeni kalıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir