Çarşamba , 18 Ekim 2017
Anasayfa » En Beğenilen Ev Dekorasyon Modelleri ve Önerileri » Ev Dekorasyonunda Televizyonun Yeri ve Sağlığa Etkisi

Ev Dekorasyonunda Televizyonun Yeri ve Sağlığa Etkisi

Özel bir şirketin yaptığı araştırmaya göre ülkemizde günlük tv izleme süresi yaklaşık 4 saattir. Ayrıca aynı araştırmada bir hanedeki tv sayısı %69 ile tek televizyon, % 30 ile de çift televizyon olarak ölçülmüştür. Yani televizyonsuz hane yok gibi. Televizyon İzlemede dünyada 32. Avrupa’da ise 16.’yız.

Şimdi bu verileri neden verdim. Bu kadar fazla hasbıhal olduğumuz bir ürünün konumu, yerleşimi ve yapısı hem ev dekorasyonu hem de sağlığımız noktasında önemlidir.

  • Çift televizyonlu bir evi dikkate alırsak biri oturma odasına biri de yatak odası veya mutfağa konulmaktadır. Yatak Odası veya mutfağa genellikle küçük ekranlı televizyonlar konulmaktadır. Bunun nedeni yer darlığıdır. Buraya kadar sıkıntı yok. Sıkıntı televizyonu koyduğunuz yerdir. Televizyonu oturduğunuz yer neresi ise ona göre konumlandırırsınız.
  • Oturma Odalarında televizyonu tv ünitesine koyarız. Oda dekorasyonu için çok şık bir mobilya modelidir. Buraya konulan televizyonlar ise büyük ekranlı olabilmektedir. Duvar üniteleri yapıları gereği oturma odalarında duvara veya bitişiğine monte edilmektedir.
  • Sonuç olarak, televizyonunuz ister yatak odasında, ister mutfakta isterse de oturma odasında bulunan tv ünitesinde olsun fark etmez. Televizyonu konumlandırırken oturmuş şekilde göz hizanıza göre konumlandırın. Ne aşağı ne de yukarı koymayın. Boyun fıtığı, göz rahatsızlıkları yanlış televizyon yerleşiminden dolayı oluşabilmektedir. Ayrıca televizyonun büyüklüğüne bağlı olarak seyretme mesafesi küçük ekranlı televizyonlar en az 1,5 metre, büyük ekranlı televizyonlar ise en az 4 metre uzaklıkta olmalıdır. Bu şekilde hem gözünüz yorulmaz hem de görme bozuklukları yaşamazsınız.

Bir önceki yazımız olan Soğuk Kış Günlerinde Mobilyaların Isınmaya Etkisi  başlıklı makalemizde kış dekorasyon önerileri, kış dekorasyonları ve mobilyanın ısınmaya etkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Loading...

Yazar: Hanifi Mirzaoğlu

1 Yorum

  1. Evime aldığım her mobilyanın görünümden önce rahat ve sağlıklı olmasına önem veririm. Bu nedenle yayınladığınız bu yazı benim için hem çok faydalı hem de çok ilgi çekici. Müşterilerinizi bilgilendirmek için verdiğiniz faydalı bilgileriniz ve çalışmalarınız için teşekkür ederim. Yeni mobilyamı alırken kesinlikle bunlara dikkat edeceğim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir