Çarşamba , 18 Ekim 2017
Anasayfa » Mobilya Hakkında » Teknik Bilgiler » Çizilen Parkeler İçin 5 Kolay Çözüm

Çizilen Parkeler İçin 5 Kolay Çözüm

 

Çizilen parkeler için 5 kolay çözüm ile evinizdeki ya da iş yerinizdeki parkelerin eski bakımlı görünümüne kavuşması oldukça kolay. Mobilya taşırken ya da evlerde ve iş yerlerinde dekorasyon değişikliği yaparken parkelerin çizilmesi en sık rastlanan yer döşemesi problemlerinden biri. Fakat çizilen parkelerin çözümü basit birkaç püf noktasında gizli. Parkelerdeki çiziklerin derinliğine göre uygulayacağınız farklı yöntemler ile çizilen parkelerin eski görünümüne kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Ellemore Koltuk Takımı

Çizilen parkeler nasıl onarılır?

1. Parke Kalemi veya Rötuş Kalemi

Evde eşyaların yerini değiştirdiniz ve parkede çizikler mi meydana geldi? Endişe etmeye gerek yok çünkü basit püf noktalarıyla bu işin üstesinden geleceksiniz. Parkelerdeki yüzeysel çiziklerin giderilmesi için sıklıkla kullanılan yöntemlerin başında parke kalemi ya da rötuş kalemi dediğimiz yöntem geliyor. Parkenin rengiyle orantılı parke kalemi ile çizikleri dikkatlice boyayın. Hepsi bu. Parkelerdeki çizikler kimi zaman ufak ya da çok ince olabilir, bu da parke kalemiyle yaptığınız boyamada taşmaya neden olur. Eğer boya, çizik dışına taştıysa nemli bir bezle temizlemeniz yeterli olacaktır.

 

2. Ayakkabı Boyası

Parke kalemi kadar çoğu evde bulunan ayakkabı boyası da çiziklerde güzel sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Eğer parkeye uyumlu bir renkte ayakkabı boyası varsa o halde işiniz çok kolay.

 

3. Ütü ve Islak Bir Havlu

Parkedeki çizikler çok derin değilse sorun da hızlı bir şekilde çözülecek demektir. Bunun için ütü ve ıslak bir havluya ihtiyacınız var. Parke üzerindeki çiziği ıslatın ve üzerine ıslak havlu koyun. Yüksek sıcaklığa sahip ütüyle havlu üzerine yuvarlak hareketlerle uygulamayı yapın. Bu sayede bir buhar oluşturacak, oluşan buharla parke genleşecek ve çizik ya da ufak çöküntüler yok olacaktır. Bu yöntemi 3-5 dakika arasında bir uygulamanız parkedeki çiziklerin giderilmesinde yeterli olacaktır.

4. Ahşap Macunu

Eğer parke çizikleriniz derinse o halde başvuracağınız yöntem ahşap macunu olacaktır. Çizilen parkeler için ahşap macun uygulaması yapmadan önce çiziğin kenarlarındaki çıkıntıları zımparalayarak düzeltin. Ardından nemli bir bezle silerek zımparadan dolayı oluşan tozlardan kurtulun. Parkenin rengiyle uyumlu bir miktar ahşap macunu çiziklere doldurun ve kurumasını bekleyin. Eğer çizikler dışarısına taşan macun varsa, bunları da zımpara ile parke seviyesine getirin.

5. Cilalama

Sık sık mobilya değiştiriyor ve parkelerin çizilmesine engel olamıyorsanız o halde parke yüzeyini belli aralıklarda cilalamalısınız. Böylece parkeler, tıpkı krem sürülmemiş bir deri görünümünde değil, iyi nemlendirilmiş bir cilt gibi parlayacak ve çizilmeye karşı daha dayanıklı olacak.

 

Bir önceki yazımız olan Ahşap Eskitme Koltuk Takımlarının Bakımı Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemizde ahşap kaplama mobilya, Ahşap Lake Mobilya ve ahşap mobilya temizliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Loading...

Yazar: Gizem Torun

3 Yorum Yapıldı

  1. Daha önce oluşan çizikler için parkelere cilalatma yöntemini kullanmıştım ama ufak çizikler için burada ki yöntemleri denedim başarılı oldular özellikle ıslak havlu gerçekten zahmetsiz ve başarılı ama büyük çiziklerde ve derin çizikler için diğer yöntemleri denemelesiniz. Başarılı bir paylaşım teşekkür ederim.

  2. Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık. Yazınız sayesinde çizilen parkelerimi çok pratik yollarla tamir ettim. Özellikle ayakkabı boyası yönteminizi çok beğendim bence çok pratik bir çözüm. Ben bu yöntemi uyguyladım ve sanki parkelerim yeni gibi oldu. Benim gibi parkelerinde sıkıntı yaşayan varsa bu yöntemi hiç çekinmeden uygulayabilir.

  3. Salonumuzun özenle dekore etmemize rağmen parkenin en görünür yerinde çizik oluştu. Birçok yöntem denememize rağmen bir türlü düzeltememiştik. Önerdiğiniz maddeler herkesin deneyebileceği zahmetsiz uygulamalar. Özellikle ayakkabı boyası ve ıslak havlu seçenekleri çok ilginç gerçekten. Mutlaka deneyeceğim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir