Çarşamba , 20 Eylül 2017
Anasayfa » Mobilya Hakkında » Temizlik ve Hijyen » Bambu Mobilyaların Bakımı İçin Püf Noktalar
Empty chair and table around outdoor deck - Vintage Light Filter

Bambu Mobilyaların Bakımı İçin Püf Noktalar

Bambu mobilyaların bakımı konusunda bilgi sahibi olacağımız pratik püf noktaları ile mobilyalarımızın uzun ömürlü olmasını sağlayabiliriz. Bilindiği gibi evlerin doğal ürünü olan bambu mobilyaların popülerliği gittikçe artıyor. Bahçelerde sıklıkla kullanılan bambu mobilyalar, sağlıklı olması sebebiyle artık iç dekorasyonda da tercih ediliyor.

Suyu seven ve çok çabuk büyüyen bambu sıcak ve soğuk hava şartlarına ayak uyduran bir bitkidir. Sağlamlığı ve sağlıklı olması sebebiyle doğa dostu evler için tercih edilen bambu mobilyaların bu özelliklerini kaybetmemesi için bakımının ihmal edilmemesi gerekiyor.

Bambu Mobilyaların Bakımı Nasıl Olur?

1- Sıcaktan Koruyun, Neme Dikkat Edin

Bambu mobilyalar her ne kadar birçok malzemeye göre dayanıklı olsa da yine de uzun süre güneş ışığına maruz kaldığında dokusunda hasarlar meydana gelebilir. Eğer bambu mobilyaları iç mekanda kullanıyorsanız o halde ısı ünitelerinden uzakta tutarak mobilyalarınızın ömrünü uzatabilirsiniz. Bambu mobilyaların özelliği, sahip olduğu nemdir. Yoğun sıcaklık alan bambu mobilyalar nemini kaybeder ve kuruyarak dayanıklılığını yitirir. Bambu mobilyanız nemini kaybetmişse nemli bir sünger yardımı ile nem takviyesi yapabilirsiniz. Sabunlu sünger ile mobilyanızı yıkayın ve kurulayın. Bu işlemi yılda 1 kez uygulayın.

2- Temizliğe Önem Verin

Bambu mobilyaların bakımı için temel şart, mobilyaların temizliğine dikkat edilmesidir. Bunun için hafif bir fırçadan destek alabilirsiniz. Mobilyalarınızın tozunu fırça dokunuşlarıyla nazikçe alın. Şayet bambu mobilyalar üzerinde lekeler oluşmuşsa onun da çaresi sabunlu su. Fakat bambu mobilyaların bağlantı noktalarını su ile değil fırça ile temizlemeye dikkat etmelisiniz.

3- Kurulamaya Dikkat

Bambu bahçe mobilyalarının bakımı için temizlik ne kadar önemliyse, temizlik sonrası kurulama da o kadar önemlidir. Islak bezle temizlenen bambu mobilyaların çok iyi kurulanması gerekir. Bambu, yumuşak bir malzeme olduğu için gerginliğini ıslakken kaybeder. Bu gerginliğini kaybetmemesi de iyi bir kurulama işlemi ile sağlanır.

4-Yağlardan Yardım Alın

Keten tohumu yağı ya da bezir yağı, bambu mobilyaların bakımı için destek alabileceğiniz bakım malzemelerinden. Kuru bir bez üzerine birkaç damla yağ ekleyin ve nazikçe uygulayın. Böylece hem mobilyada parlaklık elde edeceksiniz hem de dış etkenlere karşı bir kalkan oluşturacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Yatak Odanızdan Acil Uzaklaştırmanız Gereken 10 Şey başlıklı makalemizde yatak odası dekorasyon fikirleri, yatak odası düzeni nasıl olmalı ve yatak odası önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Loading...

Yazar: Gizem Torun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir